Toaletní papír tvoří neodmyslitelnou součást naší osobní hygieny. Podívejte se na zajímavosti o tomto produktu.

Věděli jste, že…

Římané používali na toaletách vlnu a růžovou vodu nebo speciální mycí houbu připevněnou na násadě a namáčenou ve vodě. Někdy také konopí. Eskymáci používali sníh, Vikingové zase kousky ovčí vlny.

V období středověku používali bohatí vlnu, krajku nebo konopí. Chudý lid pak kusy oblečení, dřevěné hobliny, trávu, mech nebo šlupky od kukuřice.

První předchůdce toaletního papíru se objevit na počátku 7. století ve starobylé Číně a byl určen pouze pro bohaté vrstvy obyvatelstva. Pro jeho výrobu byla využívána rýžová sláma. Klasický toaletní papír se objevil opět v Číně a to ve 14. století. Koncem 19. století se začal toaletní papír vyrábět průmyslově v USA. Neměl však stejný vzhled, jako papír dnešní. Jednalo se o balíčky listů z manilského konopí, které byly napuštěny výtažky získávanými z aloe vera. Klasický papír na ruličkách se začal používat až koncem 19. století.

Současný toaletní papír

V současné době si můžeme vybírat z různých druhů toaletního papíru. Může to být klasický papír suchý nebo vlhčený, jedno nebo několika vrstvý, jemný, recyklovaný, bílý nebo barevný a dokonce i s přidanými složkami. Jedná se především o aloe vera, heřmánek nebo kokos.

Velmi oblíbenými jsou toaletní papíry Jumbo, které mají velký návin. Díky tomu se často objevují v průmyslových závodech, ve školách, restauracích nebo na veřejných toaletách.

Základ klasického toaletního papíru tvoří buničina, která se vyrábí různými způsoby. Mohou to být čerstvá vlákna dřevního odpadu nebo recyklované druhy papíru. Jarico nabízí Jumbo toaletní papíry ze 100 % celulózy. Někteří výrobci přidávají i alternativní druhy vláken, může se jednat třeba o bambus nebo pšeničnou slámu. Takto vyráběný toaletní papír je pak ekologičtější varianta.