Petra Charvátová

Česká indie hudební kapela Lake Malawi má svůj původ v Třinci, no nyní ji znají v celém světě. Může za to hudební soutěž Eurovision Song Contest, kterou lidé mohou znát také po názvem Eurovize. V ní rok co rok bojují vyslaní interpreti a snaží se reprezentovat svou zemi. V letošním roce se soutěž konala v Tel Avivu v Izraeli a ze 41 uchazečů byli jedněmi také Lake Malawi. Symbolem kapely je vlnovka, která má symbolizovat ženský princip. A co, že je to vlastně lake malawi? Jde o akváriovou rybku a také jezero v Africe.

Mladá a ambiciózní

Tak by se dala kapela popsat. Byla založena v roce 2013 a už po krátké době se dočkala úspěchů na české hudební scéně. Našla si své fanoušky a jejich EP We are making Love Again vyšla v roce 2015 a o dva roky později vyšlo debutové album Surrounded by Light. Aktuálně hrají ve složení Albert Černý, Jeroným Šubrt a Antonín Hrabal. Jejich singly jako Always June, Chinese Trees, Paris nyní doplnila píseň Friend of a Friend. Právě s ní reprezentovali Českou republiku v již zmíněné Eurovizi.

V roce 2019 se kapela přihlásila do národního kola Eurovize a s písní Friend of a Friend zvítězila. To jí katapultovalo do semifinále v Tel Avivu. Zde v prvním semifinále skončili ze 17. účastníků na druhém místě, což je poslalo do finále. Zde se umístili na 11. místě z celkově 41 států (26. bylo ve finále). To kapele pomohlo ukázat se světu, České republice a spoustě fanoušků. Nyní mají šanci dostat své písně nejen k tuzemským posluchačům, ale také do celého světa. Fanoušci Eurovize jsou napříč celým světem a to jim může velmi výrazně pomoci se prosadit za hranicemi naší země.