Kdo by neznal známé rčení „co Čech to muzikant“. V posledních letech se pravdivost tohoto tvrzení popírá, ovšem stále je hodně rodičů, kteří podporují své dítě ve hře na nějaký hudební nástroj. Vybrat ten pravý však nebývá mnohdy jednoduché.

Zásady výběru

V první řadě musí učení dítě bavit a pak je také důležité, aby vybraný hudební nástroj odpovídal věku a tělesné konstituci. Prvňáčkovi zřejmě nebude sedět těžká tahací harmonika. Navíc by dítě mělo být pro hraní dostatečně vyzrálé. Jak to poznat a jak zvolit ten pravý nástroj, od kterého vaše dítě po roce neuteče, záleží na citu rodičů a také na jejich vztahu k hudbě. Nesmí to být žádný dril a rodič by měl své dítě umět patřičně povzbuzovat a také chválit za pokroky.

Jak je dítě hrou na hudební nástroj obohaceno

Potvrzuje se, že hraním na hudební nástroj se zlepšuje výkon dítěte ve škole, neboť hudební výuka je v dnešní době zaměřena nejen na samotné hraní, ale zároveň na práci s textem a srozumitelným výkladem učiva. Tento způsob rozvíjí levou hemisféru dítěte, zatímco samotná hra na nástroj rozvíjí hemisféru pravou, což přispívá k celkové vyváženosti činnosti mozku. Přínosem hraní je i posilování sebevědomí dítěte.

Jak vybrat ten pravý nástroj

Většina dětí dnes začíná v prvních školních letech tradičně s hrou na klavír či housle, ovšem v popředí zájmu je také zobcová flétna. Málokdo vydrží u stejného hudebního nástroje celý život. To ovšem vůbec není na závadu, neboť díky jmenovaným hudebním nástrojům získá dítě potřebné návyky, základy a naučí se vnímat hudbu. Později se může samo rozhodnout, čemu dá přednost. Pro populární kytaru jsou housle skvělým základem. Z klavíru zase může lehce přejít například na akordeon.

Podle čeho se řídit

Dítě by se mělo s jednotlivými hudebními nástroji seznámit osobně. Poslechnout si někoho, kdo to již umí, zajít na koncert či dětskou hudební besídku. Takto může projevit zájem o konkrétní nástroj. Rodiče musí zvažovat také finanční možnosti a vyřadit nástroje příliš drahé, nebo pro které není v bytě místo. Pro malé drobné děti rozhodně není vhodná harfa, basa nebo bicí souprava. Ideální je zobcová flétna, se kterou lze začít již v předškolním věku. Učení je snadné a zvládnutí flétny může dítě inspirovat k další výuce.