Jak podpořit ženy, které touží po dítěti a nedaří se jim otěhotnět? Lépe je o všem informovat. Jsou to způsoby, jak zlepšit plodnost a věnovat více pozornosti svému tělu.

Jak tedy konkrétně maximalizovat šanci na početí?

Nejdůležitější rada pro ženu zní: pozorujte svůj cyklus. Je důležité vědět, jak dlouho trvá proces, než přijde menstruace. Jak jej zesynchronizovat?

Podstatnými informacemi jsou:

  • vajíčko lze oplodnit pouze 12 až 14 hodin v souvislosti s ovulací
  • spermie mohou přežít v těle ženy až šest dní
  • ženy s pravidelným cyklem obvykle ovulují dva týdny před menstruací

Horší je to u žen, které mají nepravidelnou menstruaci. U nich pak může být ovulace posunuta až na 12. – 16. den před začátkem dalšího menstruačního cyklu.

Je několik metod, jak vypočítat nejplodnější dny

Jsou k tomu k dispozici ovulační testy, které zachycují hladinu luteinizačního hormonu v moči. Následující tři dny po pozitivním výsledku jsou nejplodnější dny.

Dalším způsobem, jak zjistit, že ovulujete je měření bazální teploty. Bezprostředně po ovulaci se tělesná teplota zvýší o 0,3 stupně Celsia, takže žena je nejplodnější dva až tři dny před tímto vzestupem. Tento postup je časově náročný, ale jako podpora otěhotnění svůj význam má. Žena musí denně zaznamenávat svou teplotu po dobu nejméně tří cyklů.

Kontrola pomocí cervikálního hlenu je spíše v rukou gynekologa, ale i žena sama může zaregistrovat změny. Před ovulací, kdy je žena plodnější, se zvyšuje množství cervikálního hlenu. Ten je tenčí, čistší, ale také kluzký, aby pomohl spermiím snadnější přesun do vajíčka. Potom je samozřejmě potřeba mít v tyto dny sex, jedná se zejména o období pěti dnů před ovulací a dnem ovulace.

Mezi další faktory patří nadváha. Přebytečný tuk produkuje více estrogenu, což může komplikovat ovulaci. Pokud žena ztratí 5-10% svého tělesného tuku, než se začne snažit o otěhotnění, její šance úspěšnosti se zvyšuje.

A následně paradoxem jsou extrémně vyhublé ženy, které mají potíže s nepravidelným krvácením z pochvy. Hrozí u nich, že přestanou úplně ovulovat.

Gynekologové také doporučují prenatální vitamíny, které je dobré užívat před i během těhotenství.

Máte současně pocit, že nejste tam „dole“ úplně v pořádku? Občas vás svědí nebo pálí v pochvě? Využijte preparáty od GYNELLA®. Dodají vám pocit jistoty, že jste pro otěhotnění učinila vše potřebné. Prevence je základ.