Samozřejmě můžete začít chodit na kursy hraní na kytaru, ale mnozí špičkoví hudebníci tvrdí, že jsou v podstatě samouky. Kytara je tzv. doprovodným nástrojem, který v orchestru patří do rytmické sekce.

Ovšem může být i nástrojem sólovým, neboť lze hrát nejen akordy, ale i melodie. To platí jak pro klasickou koncertní kytaru, tak pro populární elektrickou kytaru, která je lákadlem zejména pro chlapce a mladé muže.

Jak začít

Pro hru na kytaru platí úplně stejné zásady, jako pro jakoukoliv jinou lidskou činnost. Především je třeba začít a nenechat se odradit počátečními potížemi. Nástroj by měl být pro začátečníka pohodlný, měl by se nechat obstojně naladit, neměl by mít příliš tvrdé struny a příliš široký krk, zejména když má člověk menší ruce.

Pokud si budete pořizovat svou první kytaru, stačí obyčejná „španělka“ za dva maximálně tři tisíce korun. Dobrou radou je začít s nylonovými strunami nebo slabší sadou 0,9, jelikož zpočátku vás budou bolet bříška prstů. Při výběru kytary si nechte poradit od kamaráda, nebo zkušeného muzikanta. V obchodě si vyzkoušejte, který nástroj vám nejlépe padne do ruky. Nezapomeňte si zároveň koupit také ladičku.

Jak se učit hrát

Nejobvykleji se začíná s učením akordů. To je základ hry na kytaru, ze kterého lze po jejich zvládnutí postupně přecházet i na „vybrnkávání“ melodií. V obchodech s hudebními nástroji si můžete koupit Školu hry na kytaru, kde jsou zpravidla vyobrazeny příslušné hmaty. Je zde popsáno, který prst mačká kterou strunu v příslušném políčku. Praváci k tomu používají levou ruku a pravou rukou pak lehce přejedou po strunách nad ozvučným otvorem palcem od nejsilnější k nejtenčí struně, nebo k tomu použijí „trsátka“, což je malý umělohmotný trojúhelníček o rozměrech stran cca 3 cm.

Co je třeba dodržovat

Správnou techniku držení levé ruky si řádně prostudujte, abyste se vyhnuli zlozvykům, které se pak těžko odstraňují. Špatnou technikou se akordy budou obtížně držet a také nebudou správně znít.

Místo slepého učení akordů raději cvičte jejich nejčastější kombinace. Jejich pomocí pak zahrajete všechny známé písně.