Pokud se budete ucházet o zaměstnání, bude od vás požadován motivační dopis a strukturovaný životopis. Co se těmito písemnosti míní a jak by měly vypadat?

Účel motivačního dopisu

Hlavním smyslem je zaujmout personalistu a přesvědčit jej, že by na daný post měl vybrat právě Vás. Nikoho nepřesvědčíte planými frázemi typu „jsem profesionál“, „nabízím samostatnost, komunikativnost a flexibilitu“ apd. Rovněž se vyvarujte dlouhých šroubovaných souvětí, květnatého jazyka a přemíry zdvořilostních frází. Mějte na paměti, že motivační dopis je příležitostí, kterou by bylo škoda promarnit zbytečnostmi.

Co by mělo být obsahem

Vžijte se do myšlení personalisty, který četl již spoustu motivačních dopisů a životopisů, takže rychle odhadne, zda má uchazeč o místo vážný zájem. Představte si, že byste takový dopis četli a co by vás zaujalo. Zamyslete se, jaká je vaše skutečná motivace k získání nabízené pozice, kromě toho, že potřebujete práci a peníze. Uvádějte to, co konkrétního můžete potencionálnímu zaměstnavateli na dané pozici nabídnout. Místo fráze jak jste komunikativní, upřesněte, co jste dělali v předchozím zaměstnání, kde bylo vaším úkolem komunikovat s klienty či obchodními partnery osobně, telefonicky či maily. Konkrétní zkušenosti o vás vypovídají nejvíce. Nebojte se uvést, v čem jste v předchozí práci vynikali.

Pište jen důležitá fakta a pravdu

V motivačním dopise nelžete a nepřikrášlujte své schopnosti, ale ani se nepodceňujte. Řiďte se také tím, jaké požadavky zaměstnavatel klade na pracovní pozici a jak si představuje ideálního kandidáta. Motivační dopis by měl být individuální a na míru pracovní nabídky. Vyjadřujte se stručně, jasně a nedělejte pravopisné chyby. Z dopisu musí vyplývat, proč o danou práci stojíte.

Strukturovaný životopis

Tak jako motivační dopis, nesmí ani strukturovaný životopis obsahovat žádné lži ani zbytečné fráze. Základem životopisu by měly být zajímavé a relevantní zkušenosti vzhledem k nabízené práci. Psát strukturovaný životopis znamená uvést fakta o svých předchozích zaměstnáních. Dobré je trochu se odlišit od ostatních. Zaujmete něčím netypickým, například faktem o studiu v zahraničí, účastí na vzdělávacích a jiných projektech, znalostí norštiny či holandštiny apd. Určitě zaujmete netradičním pojetím životopisu ve formě videa. Ukážete tak, že máte odvahu se takto netradičně sebeprezentovat.

Náš tip: Levné a kvalitní zviditelnění Vašeho webu na jednom místě.