Nejen každému houslaři, ale i běžnému alespoň trochu zasvěcenému člověku se při vyslovení jména Stadivarius vybaví okamžitě pojem „stradivárky“. Je to synonymum prvotřídní kvality a nevyčíslitelné hodnoty originálních houslí, vyrobených tímto středověkým houslařským mistrem.

Kdo byl Stradivari

Antonio Stradivari, nazývaný také Stradivarius, žil v letech 1648 – 1737 a již za svého života se stal legendou díky svému houslařskému géniu. Nejprve byl žákem tvůrce hudebních nástrojů Nikoly Amati. V roce 1680 si v italském městě Cremona na náměstí Piazza San Domenico zřídil vlastní dílnu. Nejprve vyráběl podobné modely jako jeho mistr a postupně začal experimentovat s druhy dřeva, jejich tloušťkou, ale i konstrukcí a laky ve snaze nalézt co nejdokonalejší zvuk houslí a jiných strunných nástrojů. Za svůj život vyrobil Stradivari celkem asi 1100 houslí, viol, violoncell a kontrabasů.

Vyjímečnost Stradivariho nástrojů

Dodnes zůstávají tajemstvím přesné postupy při konstrukci Stradivariho nástrojů, ale i složení laku. Housle Cremonských mistrů, ať to byl Stradivari, rodiny Amati či Guareneri, jsou nepřekonatelné v kráse zvuku. Existuje řada názorů a teorií, které se snaží tuto vyjímečnost objasnit. Například se míní, že ke krásné barvě tónu přispělo tehdejší studené klima, které trvalo od 16. do 18. století. Malá „doba ledová“ tak mohla přímo ovlivnit kvalitu dřeva, neboť stromy rostly pomaleji. Toto dřevo však měly k dispozici i jiní houslařští mistři a přesto nedosáhli tak jedinečné kvality svých výrobků.

Legenda žije dodnes

Stradivariho housle představují symbol dokonalosti, který obdivuje stále celý kulturní svět. Díky jejich hodnotě a vysoké ceně si mohou dovolit pouze ti nejlepší z nejlepších světových houslistů. Nedávno se jedny z nich prodaly na aukci za více šestnáct milionů amerických dolarů. Stadivárky jsou prostě legendou, které se žádné jiné housle nemohou vyrovnat. Vynikají nejbohatším, nejpříjemnějším a nejdynamičtějším zvukem. Tajemství své libozvučnosti si uchovávají již více než třista let, takže není divu, že se staly skutečnou legendou.