Jaroslav Hutka oslavil na konci dubna své životní jubileum. U této příležitosti si zahraje ve svém rodném městě, v Olomouci. Koncert se uskuteční 13. května 2017 v olomouckém ArtmUm Centru a to od 19:00. Vstupenky jsou stále k dispozici v síti předprodeje GoOut, v ArtUm Centru nebo v Infocentru v podloubí olomoucké radnice či přímo u M.P.Production, která koncert pořádá.

Ovlivněn režimem

Jaroslav Hutka je hudebník, který je znám jako písničkář a textař. Studoval na pražské uměleckoprůmyslové škole. Konec šedesátých let je pro něj ve znamení dvojce Hutka a Veit (vystupoval s Vladimírem Veitem), později se snažil popularizovat moravské lidové písničky. Jeho hudba byla výrazně ovlivněná režimem a tím, co se v zemi dělo.

Ve své hudbě často kritizuje komunistický režim a tím se také stal člověkem, který byl v tehdejší době „nepohodlný“. Stal se signatářem Charty 77 a díky útlaku režimu a hlavně jeho osoby nakonec emigroval do Nizozemí, kde žil jedenáct let. Po pádu komunismu se do České republiky vrátil a v den svého návratu již vystupoval na manifestaci Občanského fóra.

Postupem času se z něj stává kritik postkomunistické demokracie. Dnes pravidelně publikuje své fejetony, podílel se také na tvorbě cyklů České televize Příběhy železné opony a V zajetí železné opony. Mezi jeho nejznámější písničky se řadí Krásný je vzduch, která byla napsána jako hymna festivalu, který se měl konat v roce 1973 v Náměšti na Hané. Festival byl však na poslední chvíli režimem zrušen. Jaroslav Hutka tuto písničku dále šířil a publikoval pod názvem Náměšť na památku této události.

Nové dvojalbum

Jaroslav Hutka v letošním roce vydává dvojalbum s názvem Sladké žluté. Zajímavostí je, že si svou tvorbu vydává sám a to s pomocí domácího počítače. Přebaly alb jsou také ryze v jeho režii, sám si je navrhuje a kreslí.