Pokud by tento dotaz byl pozměněn na rozdíl mezi piánem a pianinem, většina z nás by zřejmě věděla, že piánem myslíme tzv. křídlo a pianino je jeho zmenšenou podobou. Ovšem jaký je rozdíl mezi klavírem a piánem, na to by uměl odpovědět zřejmě málokdo.

Přitom odpověď je naprosto jednoduchá a prozaická. Přímo se nabízí odpověď, že rozdíl není žádný. Piano je totiž souhrnný název pro klavír (křídlo) a pianino. Každý druh tohoto strunného nástroje, u kterého na struny dopadají „kladívka“ uváděná do pohybu klapkami na klaviatuře má celou spoustu typů. Piána se vyrábějí v různých velikostech, výškách, tvarech, barvách a také z různých materiálů. Převažuje však klasické dřevo, které ze všeho nejlépe rezonuje.

Klavír, neboli křídlo

Ten nejjednodušší popis by zněl, že se jedná o velký hudební nástroj stojící na třech nohách. V podstatě je to strunný úderový nástroj, který se používá nejen jako sólový, nebo jako doprovodný nástroj, ale také jako součást orchestru. Tím může být symfonický orchestr, taneční ansámbl i hudební skupina provozující pop, rock a jinou muziku.

Velký klavír alias křídlo je umístěn většinou ve velkých sálech, v divadlech nebo na koncertních pódiích. Struny jsou nataženy ve skříni křídla vedle sebe vodorovně, tedy souběžně s podlahou, na rozdíl od pianina, u kterého jsou struny umístěny svisle. Pro umístění klavíru je zapotřebí větší prostor o rozměrech minimálně 1,5 x 1,8 m, ovšem velikost křídla může dosahovat rozměru až tři metry. K umístění křídla do místnosti není však potřebný pouze dostatečný prostor, ale také příslušná výška stropu, která je určující vzhledem k rezonanci zvuku.

Pianino

Je to menší strunný úderový hudební nástroj pro který je charakteristické, že na rozdíl od křídla může stát v místnosti u zdi. Proto se hodí i do menších bytů, neboť si vystačí s prostorem kolem 1,5 x 0,6 metru. Je také mnohem levnější než křídlo, že je to vhodný nástroj určený k výuce hry na klavír i pro naprosté začátečníky.

Struny u pianina jsou umístěny svisle a za účelem uspoření místem se kříží. U klavíru platí, že čím je delší, tím je kvalitnější. Pro pianino zase platí zásada, že čím je vyšší, tím je lepší, což na druhou stranu vyžaduje více financí na jeho pořízení.